کاهش مصرف بتن

قالب های ماندگار بهسازان به جهت مشخصات خاص ابعادی و فیزیکی به چند روش میزان مصرف بتن سقف و وزن سقف را کاهش می دهد:

1- کاهش جان تیرچه ها و بهینه سازی ابعاد آنها بر اساس آیین نامه ها:

بر اساس آیین نامه های داخلی و بین المللی حداقل جان تیرچه برای دال های مجوف می بایست 10 سانتیمتر باشد. در برخی از قالب های تولیدی مجوف مقدار جان تیرچه از مقدار مذکور کمتر است که به لحاظ آیین نامه کفایت لازم برای دهانه ها را ندارد. محاسبات دقیق سازه مشخص می سازد که جان تیرچه بیش از 10 سانتیمتر غیر از افزایش مصرف بتن و وزن سقف کارکرد دیگری ندارد، لذا در قالب های ماندگار بهسازان هر چند امکان اجرای جان تیرچه بیش از مقدار مذکور امکان پذبر می باشد ولی مقدار جان ها به 10 سانتیمتر محدود شده است تا وزن سقف و مصرف بتن بهینه شود.

 

2- قالب ماندگار بهسازان بزرگترین و بهینه ترین ابعاد را نسبت به سایر قالب های ماندگار داراست که علاوه بر سهولت اجرا، مصرف بتن سقف را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

3- اکثر قالب های ماندگار به دلیل تولید از مواد پلاستیکی بازیافتی در حین اجرا دچار شکستگی و یا فرورفتگی می شوند و محل قالب آسیب دیده با بتن پر می شود که علاوه بر افزایش مصرف بتن، وزن مرده سقف نیز افزایش می یابد.

 


4- قالب های ماندگار بهسازان به دلیل آنکه از فوم پلی استایرن تولید شده است، در قرارگیری در دهانه های نامتقارن و گوشه ها  و یا دهانه هایی که مضرب صحیحی از قالب نمب باشد، می توان آن را برش داده و در سقف قرار داد. بدین جهت مصرف بتن سقف و بار مرده کاهش می یابد. شایان ذکر است این بار مرده عمدتا توسط طراحان سازه در نظر گرفته نمی شود.

 

 

RSS

  • رئیس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور با پیش‌بینی روزهای آرام بازار مسکن گفت: با توجه به قیمت‌های بالای اعلام‌شده از سوی برخی مالکان، روند روبه‌رشد معاملات مسکن در دی‌ماه به‌خلاف ماه‌های آبان و آذر متوقف شد. به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سرازیر شدن سرمایه‌ها به سمت سیستم بانکی برای دریافت سود...

  • در حالی نبود آمار واقعی از قیمت معاملات بخش مسکن یکی از معضلات مردم برای ورود به این بازار است که وزارت راه و شهرسازی با راه‌اندازی سایتی قیمت‌های به روز و واقعی معاملات مسکن را جهت سهولت تامین سرپناه در اختیار عموم قرار داده است. به گزارش...

شبکه های اجتماعی